Wsparcie dla uchodźców wojennych


Caritas Pomaga | Pomóż Caritas | Pomagaj razem z nami

24 lutego życie milionów ludzi za naszą wschodnią granicą zamieniło się w piekło. Wszyscy pamiętamy tłumy uciekinierów wojennych na granicy, matki z dziećmi koczujące na dworcach oraz wielkie poruszenie ludzkich serc. Przez Polskę przetoczyła się ogromna fala uchodźców. I choć media nieco przycichły, a nasze oczy i uszy szybko zdążyły przyzwyczaić się do wojny, to ona wciąż trwa i jest okrutna. Caritas w Katowicach od momentu wybuchu konfliktu na Ukrainie pracuje bez chwili przerwy. Codziennie z pełnym poświęceniem działają tu pracownicy i wolontariusze. Z noclegu każdego dnia korzysta kilkadziesiąt osób. Wśród tłumu potrzebujących jest grupa wymagająca naszej szczególnej uwagi i troski – to osoby doświadczone śmiercią bliskich, żyjące z ciężką traumą brutalnej wojny, wyrytą na ich twarzach. To właśnie dla nich organizujemy naszą zbiórkę.

Na tyle, na ile potrafimy, chcemy odpowiedzieć na potrzeby osób najbardziej doświadczonych wojną. Próbujemy spełnić wielkie, wspólne marzenie wszystkich tych, którym służymy. Chcemy dokonać gruntownego remontu nieruchomości w Jaworzynce i stworzyć tam dom wytchnieniowy. Naszym celem jest zebranie 1 mln złotych. Dzięki tej kwocie możemy przeprowadzić termomdernizację, stworzyć pokoje dla niepełnosprawnych, łazienki i kuchnię. Dom ten ma nieść ukojenie kobietom i dzieciom uciekającym nie tylko przed biedą, ale przede wszystkim cierpieniem wewnętrznym. Wśród podopiecznych Caritas jest wiele osób bezpośrednio dotkniętych wojną. Charków, Chersoń, Żytomierz, Czernichów, czy Bucza to miejsca, z których do Katowic przybyło najwięcej uchodźców. 

Oprócz domu wytchnieniowego w Jaworzynce środki finansowe zostaną przeznaczone na codzienne funkcjonowanie Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom w Katowicach. Prowiant i woda mogą wydawać się potrzebami  niewielkimi, ale pomnożone przez ilość ludzi, którymi na co dzień zajmuje się Caritas, stanowią bardzo duże obciążenie finansowe. Noclegi, opieka medyczna, wsparcie psychologiczne, nauka języka polskiego czy tłumaczenie dokumentów to długofalowe działania, które będziemy prowadzić co najmniej do końca roku 2023.

W Caritas zdajemy sobie sprawę, że nasze narody dzieli historia, ale pamiętamy słowa naszego Pana Jezusa Chrystusa: „Cokolwiek uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili”. (Mt 25,40).
Dlatego nie szukamy podziałów, ale stawiamy na miłość. Jej konkretnym wymiarem w świecie jest miłosierdzie. Gdy pokonujemy słabość i zniechęcenie, dzieją się rzeczy nieoczekiwane i piękne, a owoce działań wolontariuszy i osób wspierających dalece przewyższają nasze marzenia. Królestwo Boże jest wśród nas!

Nie skupiamy się na złu, ale staramy się zawalczyć o dobro. Otwartość na drugiego człowieka sprawia, że obok całego zła wojny, lęku, cierpienia i śmierci możemy doświadczać wzajemnego obdarowania.
Nie pozwól sobie na przyzwyczajenie się do wojny i krzywdy. Nasza akcja to nie tylko zbiórka pieniędzy, “to opowiedzenie się za życiem, to szukanie dobra w drugim człowieku, dawanie nadziei, miłości, wiary, podnoszenie na duchu”.
Stań się jednym z nas poprzez konkretne wsparcie i pomoc. Czyńmy dobro razem. Zapraszamy!

No goal

Potrzebujemy:
250 000

Udostępnij:

Wybierz kwotę, którą chcesz wesprzeć te akcję


Przelew internetowy

Aby wesprzeć Nasze inicjatywy/zbiórki/akcje, możesz zrobić przelew internetowy. Wystarczy, że wypełnisz odpowiednie pola poniższego formularza i klikniesz przycisk „Wpłać”. Następnie zostaniesz przeniesiony do płatności internetowych. Dziękujemy za zaufanie!

Płatność cykliczne

Tradycyjny przelew

Odbiorca:
Dobrodaj
Caritas Archidiecezji Katowickiej
ul. Wita Stwosza 20
40-042 Katowice

Numer konta:
PL 96 1050 1214 1000 0090 3169 8062
SWIFT: INGBPLPW

Tytuł wpłaty:
Ukraina

Przelew zagraniczny

Rachunek w EUR:
PL 06 1050 1214 1000 0090 8156 0204
SWIFT: INGBPLPW

Rachunek w USD:
PL 30 1050 1214 1000 0090 8158 3925
SWIFT: INGBPLPW

Darczyńcy, którzy wsparli tę akcję


No goal

Wesprzyj naszą akcję!

Dlaczego warto współpracować z Caritas


Witamy w miejscu, w którym spotykają się dwa światy – osoby niepełnosprawne, cierpiące, ubogie oraz wolontariusze i społecznicy niosący pomoc bliźnim.

Na co dzień każdy mierzy się ze swoimi słabościami. Wierzymy jednak, że razem jesteśmy w stanie budować siebie i innych w oparciu o najważniejsze przykazanie. Przykazanie miłości.

Staramy się dotrzeć do wszystkich, ale nasze zasoby są ograniczone. Dzięki Twojej pomocy, nasze działania będą mogły być realizowane tam, gdzie naprawdę są potrzebne.

Początki naszej działalności sięgają 1924 roku. Od blisko 100 lat dzielimy się dobrem.

Jednym z głównych zadań Kościoła jest głoszenie Caritas. Caritas znaczy miłość.

Wesprzyj naszą akcję!

Scroll to Top